Miért lett chiphiány az egész világon, és mi lehet rá a megoldás?

A világot a járvány immáron két éve sújtja, hatásait pedig úgy a mindennapokban, mind az életvitelben megéreztük. Megtanultunk együtt élni vele, a következményeként beállt változásokhoz pedig legtöbbünk a legjobb tudása szerint alkalmazkodott. A pandémiának ugyanakkor számos olyan következménye is volt, melyek vagy ráerősítettek bizonyos korábban is már fennálló problémára, vagy a következmény egy fennálló problémából születő újabb problémává vált. Ilyen lett maga a chip hiány is, ami a cryptovaluta bányászatnak köszönhetően eleve folyamatosan radaron volt, a járvány viszont csak még tovább rontott a helyzeten.
Miért lett chiphiány az egész világon, és mi lehet rá a megoldás?

A bányászat szakadatlan dübörgése és a pandémia következtében beállt változások együttes ereje pedig tényleg nem várt mértékűre hízlalták a chip -és alkatrész hiányt. Ennek oka, hogy a crypto bányászok tucatszámra spájzoltak be videokártyákból, -hiszen a több VGA, értelemszerűen több profitot eredményezett,- így pedig mivel a megnövekedett kereslettel a kínálat már eleve is csak döcögősen tudott lépést tartani, a járvány következtében hibrid életvitelhez alkalmazkodni, a home office-ra pedig berendezkedni kénytelen cégek és munkavállalók csak tovább hatványozták az amúgy is fennálló problémát. És ugyebár minél több munkahely kényszerül home office-ra, az annál több laptopot, vagyis annál több (amúgy is hiánycikknek tekinthető) alkatrészt jelent.

Mindehhez pedig még az időközben kialakult geopolitikai válsághoz vezető amerikai - kínai érdekellentét, majd az ebből fakadó kínai gyárakkal való szerződésbontás is hozzátette a magáét, súlyos terheket téve ezzel a tajvani gyárakra. Így amennyiben Te is hónapokat, akár fél évet is vártál az előrendelt PlayStation 5-ödre, esetleg hiába vadászod már a PC-d fejlesztéséhez szükséges új videokártyát, akkor most már tudod, hogy ennek okai az iménti problémák együttes hatására vezethetők vissza. Értelemszerűen nem csak a konzolok és videókártyák piaca érintett, hanem minden más terméké, amely chipet tartalmaz: a laptop és asztali gépek összes alkatrésze ilyen gyakorlatilag (memória, merevlemez, alaplap, stb.), de problémát jelent a hiány a személygépjárművektől kezdve az okosórán keresztül a mosógépig minden eszköznél, amely CPU-t vagy egyéb mikroprocesszort tartalmaz.

Persze kétségtelen, hogy az ilyen elektronikailag és technikailag egyaránt vészterhes időkben, a használt laptop és egyéb elektronikai piac, köszönhetően a változatlanul széles termékpalettának, illetve a globális emelkedéssel alig rezonáló árazásnak, stabilabb, mint valaha. Így amennyiben nem okoz számunkra problémát, hogy egy-egy megunt kütyüt, így számítógépet, okostelefont, stb. ne kizárólag vadonatúj formában akarjunk beszerezni, a használt piac adta végtelen lehetőséget éppen nekünk találták ki. A felújított üzleti laptopok megbízhatósága ráadásul sokszor jobb is, mint egy új notebooké, mivel azokat sok éves céges használatra tervezték, ahol nem engedhető meg, hogy egy-egy munkavállaló kiessen meghibásodások miatt.

Köszönjük a Westnotebook segítségét a cikk elkészültében.

Kapcsolódó cikkek

A gyártók által vállalt garancia a minőségi szerszámgépekre

A gyártók által vállalt garancia a minőségi szerszámgépekre

Amennyiben szerszám webáruházból garanciával vásárolnánk, akkor érdemes tudni, hogy milyen a gyártók által vállalt garancia a minőségi szerszámgépekre.

Miért lett chiphiány az egész világon, és mi lehet rá a megoldás?

Miért lett chiphiány az egész világon, és mi lehet rá a megoldás?

A crypto bányászok tucatszámra spájzoltak be videokártyákból.

Vajon mennyit költünk egy hónapban az elektromos berendezések működtetésére?

Vajon mennyit költünk egy hónapban az elektromos berendezések működtetésére?

Az alábbi cikkben azoknak igyekszünk segíteni, akikben felmerült a kérdés, hogy vajon mennyit költünk egy hónapban az elektromos berendezéseink működtetésére.