Milyen kerékpársport szakágak léteznek?
Ebben a cikkben többek között írunk a trekking szó jelentéséről, és ehhez kapcsolódva a trekking kerékpárról. Ma már férfi trekking kerékpárok online vásárlására is lehetőség van, melyhez szükség esetén szakmai segítséget is nyújtanak.
Trekking – férfi trekking kerékpárok online
A trekking angol kifejezés, jelentése túrázás. Ebből kiindulva, a trekking kerékpár egy túrakerékpár, amelyet hosszú távra terveztek. Jól bírja a meredek utakat, ahol jellemzően szilárd a burkolat. Megjelenésében és funkcióiban egyszerre sportos és kényelmes. Nagyobb átmérőjű kerék, erősen strukturált gumi, valamint az első teleszkóp jellemzi. Természetesen a hosszú utak megtételéhez kényelmes váz és ülés is tartozik.
A trekking kerékpárok tartozékainak különbözőségéből adódhat árkülönbség, nézzük, melyek ezek! Váz, villa, első- és hátsó fék, hajtómű, első- és hátsó váltó, váltókar, első- és hátsó agy, felnik, köpeny és extrák (világítás, sárvédő, csomagtartó).
Kerékpársport szakágak
· Országúti kerékpár: más néven versenykerékpár, amely az első sportolásra tervezett kerékpár. Több, mint száz éves múltra tekint vissza, mint a kerékpársport klasszikusa.
· Pályakerékpár: ez esetben a nézők közelről láthatják a versenyt, a pálya ellipszis alakú, borítása fa vagy cement.
· MTB: a mountain bike angol elnevezés, főleg sportolási célra tervezték. Jól helyt áll a nehezen járható utakon. A 80-as évek Amerikájából ered, a magasságot és mélységet kedvelőknek ajánlott.
· CYCLO-CROSS: az országúti kerékpár és a mountain bike kereszteződéséből született. Jellemzően a havas utak sztárja, ezért a téli és esős időszakokban kedvelt sportág.
· XCO: Kaliforniából indult a szakág, amely olimpiai számként 1996-ban debütált. Körpályán kijelölt terepen, 35-45 km-es távon zajlanak a versenyek.
· XCM: Nem olimpiai szám, de világbajnoki futamot rendeznek belőle. 3 távon kerül megrendezésre: maraton (80-100 km, vagy afelett), félmaraton (50-80 km), kismaraton (25-40 km).
· 4X: Egy helyen, egy időben, egyszerre 4 kerékpáros versenyez. Egyenletesen lejtős, ugratókkal és kanyarokkal nehezített pályán rendezik meg, és nincs emelkedős része, amely tekerésre kényszerítené a résztvevőket.
· DH: Downhill = Ki ér le gyorsabban a hegyről? Kizárólag lejtőmenet, ahol a táv minimum 1 km, az időintervallum pedig minimum 1 perc lehet.
· BMX: Amerikából ered a bicycle motocross szóból, és idővel több BMX szakággá fejlődött. Salakmotor és cross találkozásából jött létre, és idővel olimpiai szakággá fejlődött.
· Triál: cél a természetes és mesterséges akadályok leküzdése. Szabadban és zárt térben egyaránt kivitelezhető, az ügyesség viszont fontos tényező. A kerékpár súlya, a kerékpár mérete és a gumivastagság mérvadó. A motoros triál sportból ered. A kevés hibapont és a gyorsaság hozhat eredményt.
· Teremkerékpár: művészi kerékpár és kerékpárlabda
1994 óta létezik hazánkban, a Komárom-Esztergom megyei Baj település nevéhez köthető. Egy speciális kormánnyal ellátott, különleges örökhajtású kerékpár szükséges hozzá. A művészi kerékpár a szebb és nehezebb elemek bemutatásáért folyó verseny. Akrobatikus elemeket tartalmaz, ezért jó egyensúlyérzéket kíván. A kerékpárlabda pedig nem más, mint kerékpárral való focizás. Jellemzője az előre-hátra haladás, és szintén nagymértékben megkívánja az egyensúlyozást.
Feltétlen meg kell említeni a szabadidős kerékpározást, hiszen nagyon elterjedt, közkedvelt sportág, valamint arról se feledkezzünk meg, hogy a parasport szakágban is zajlanak országúti és pályaversenyek, melyeken szintén születnek szép sikerek.
Összegzés
A kerékpározás méltán népszerű sportág, a sok szakág közül mindenki találhat kedvére valót. Vannak ismertebb és kevésbé ismert kerékpár típusok; ezzel a cikkel az volt a célunk, hogy egy kicsit bolyongjunk a szakágak között. Reméljük, sikerült felkelteni érdeklődésedet!